Jak se zbavit závislosti na automatech a vyléčit se z gamblerství

Pavel Nový  · 

Na stránkách každého online casina najdete varování, že účast na hazardních hrách může způsobit závislost, a rozhodně se nejedná o bezpředmětnou informaci. Jakkoli jsou hazardní hry, jako jsou automaty, blackjack, ruleta, poker, kostky a mnoho dalších, určené primárně pro zábavu a vzrušení při čekání na výhru, mnoho lidí si na hře vypěstuje závislost. Ta má pak stejně negativní vliv na osobní a profesní život, jako závislost na drogách nebo alkoholu. Podle statistik organizací, které pomáhají lidem zbavit se závislosti, je zasaženo 5 % populace. Jak poznat závislost na automatech u sebe i u našich blízkých a jak se jí zbavit? Poradíme vám, jak na to.

Jak se zbavit závislosti na automatech a vyléčit se z gamblerství

Obsah článku

Jaké jsou příčiny závislosti na hazardu?

Závislost na automatech a hazardních hrách je stejná jako závislost na drogách, alkoholu, cigaretách nebo dokonce na jídle či cukru. Všechny mají několik společných rysů:

  • závislost a neschopnost kontroly nad ní se s časem stupňují
  • závislý člověk „konzumuje“, i když už mu předmět závislosti nepřináší uspokojení nebo radost
  • předmět závislosti se stane prostředkem k úniku z každodennosti a reality
  • závislý člověk není schopen se závislosti zbavit, i když jsou s ní spojené negativní dopady na jeho osobní, společenský a profesní život nebo zdraví

V první řadě je nutné říci, že závislost je nemoc, což by si měl závislý člověk i jeho okolí uvědomit. A stejně jako zápal plic nebo zlomená noha se jen těžko dá léčit vlastní vůlí. Pevná vůle a odhodlání jsou dobré jako prevence, ale pokud je u hráče definována závislost, je nutné ji léčit za pomoci odborníků, stejně jako jakoukoli jinou nemoc. Právě toto uvědomění může mnoha závislým lidem na hazardu pomoci se vrátit zpět do života.

Lékaři definují patologické hraní jako nenormální chování, které vzniká na základě poruchy kontroly podnětů. Závislý hráč podléhá sebedestruktivnímu chování a nekontrolovatelným nutkáním ke hře si ničí společenské a osobní vazby, profesní život a zanedbává své povinnosti. Právě díky této definici se závislost na hraní řadí mezi mánie.

„Projevy jsou v podstatě opakem deprese. Nálada bývá nadnesená, expanzivní. Myšlení a psychomotorika bývají urychleny, často dochází k impulsivním rozhodnutím, jež mohou mít závažné následky (nerozvážné utrácení, ničení starých a navazování nových vztahů, výpověď v práci atp.). V tělesné oblasti dominuje snížená potřeba spánku, zvýšená energie a zanedbávání somatických obtíží.“ Zdroj Wikipedie

Léčba gamblerství

Další příčinou závislosti na hazardních hrách je kromě mánie také porucha osobnosti, i když se jedná o psychická onemocnění, která jdou často ruku v ruce. To znamená, že závislý člověk je skutečně nemocný, za svou nemoc nemůže, ale naopak může intenzivně pracovat na svém uzdravení. Mánie i poruchy osobnosti se dají za pomoci psychologů, psychiatrů a odborníků na závislosti poměrně úspěšně léčit.

Člověk s poruchou osobnosti obvykle vykazuje řadu symptomů, které není těžké rozpoznat. Tito lidé obvykle postupem času ztrácejí zájem o sociální kontakty, včetně rodiny, a zanedbávají své pracovní povinnosti. U gamblerů se pak projevují specifické symptomy:

  • zvýšený důraz na význam peněz
  • rivalita a soutěživost
  • neklid a hyperaktivita
  • deprese a úzkosti
  • střídání manických (např. posedlost prací) a depresivních (např. útlum v důsledku stresu) stavů

Těžcí gambleři pak neváhají financovat své sázení krádeží peněz, zpronevěrou a dalšími podvody. A to i přesto, že existují legální způsoby, jak oklamat výherní automat a porazit casino (prolink na článek, až bude zveřejněný).

Jak poznám, že jsem závislý na automatech?

Na internetu existuje řada testů, díky nimž je možné předběžně určit, zda hráč trpí závislostí na automatech nebo jiných hazardních hrách. Většina z nich vychází z celosvětově uznávaného testu pro měření závislosti SOGS, který si na stránkách Kliniky adiktologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy můžete udělat sami. Existuje i řada interaktivních testů, kde zjistíte, jestli jsem gambler. Ve všech těchto testech budete odpovídat na otázky typu:

  • Jste schopni kontrolovat své hraní?
  • Neovlivňuje hraní hazardních her váš profesní a osobní život?
  • Půjčili jste si někdy na hru peníze nebo jste se kvůli ní zadlužili?
  • Hrajete i přes svůj stanovený finanční limit?
  • Myslíte na hraní i ve svém běžném životě?
  • Jste podráždění nebo dokonce agresivní, když se nemůžete gamblingu věnovat?
  • Tajíte své hraní před svojí rodinou a blízkými?
  • Zanedbali jste někdy své osobní nebo pracovní povinnosti kvůli hraní?
  • Pociťujete kvůli (nebo při) hře výčitky svědomí a máte depresi?
  • Stal se někdy gambling příčinnou hádek a rozporů s vaším okolím?
  • Vynechali jste někdy kvůli hraní práci nebo školu?
  • Hrajete proto, abyste získali zpět prohrané peníze?

Na základě typu testu dostanete více či méně strukturované otázky, podle kterých je možné určit, jestli máte s hraním hazardních her menší problém, začíná se u vás rozvíjet závislost nebo jste patologický hráč. Sofistikovanější testy také umí odhalit, jestli netrpíte poruchou osobnosti nebo neinklinujete k trestné činnosti pro získání finančních prostředků na hru.

Dvě tváře gamblera

I přes poměrně striktní zákon o hazardních hrách, masivní omezení herních automatů mimo vyhrazené herny a kamenná casina nebo herní limity v online casinech je počet osob závislých na hazardních hrách stále velmi vysoký. Závislostí zvanou gamblerství nebo patologické hráčství trpí velké množství hráčů. A podobně jako jiní závislí lidé, i oni se snaží svoji závislost před svým okolím tajit.

Osudy gamblerů jsou do jisté míry často velmi podobné. Začali hrát už v pubertě jen tak pro zábavu nebo v menší míře, často proto, aby proměnili pár zbývajících korun na další hotovost na pivo. Dříve totiž bývaly automaty v hospodách, restauracích a barech běžnou doplňkovou službou. A právě tady začíná vznikat problém. Pokud hráč nehraje jen pro zábavu a případná výhra je zajímavým zpestřením, začíná vznikat problém. Hazardní hry a zvláště oblíbené automaty by se nikdy neměly hrát s vidinou snadno a rychle získaných finančních prostředků.

Stejně jako u jiných závislostí je i u závislosti na automatech začátek velmi plíživý. Z poslední desetikoruny, která se dá s trochou štěstí proměnit na další peníze, se rychle stávají vyšší a vyšší sázky. Prvotní euforie s výher vede ke zvyšování sázek a snaze získat prohrané peníze zpět. Vznik patologického hráčství pak vede k úvahám typu:

  • Na automatech se dají snadno a rychle vydělat peníze.
  • Už několikrát se mi podařilo vyhrát, proč bych úspěch nemohl zopakovat?
  • Automat je jen stroj, určitě se dá oklamat.
  • Mám hraní pod kontrolou a závislost mi nehrozí.
  • Ve chvíli, kdy vyhraju, splatím své dluhy a hrát už v budoucnu nebudu.

Hráč se v takových chvílích dostává do spirály, kdy už sám o své vůli nedokáže s hraním přestat. A pokud si nedokáže svůj problém přiznat a požádat své okolí nebo odborníka o pomoc, začíná velmi často žít dvojím životem. Jak konstatuje lékařka a specialistka na léčbu návykových nemocí MUDr. Hana Houdková:

Patologický hráč se snaží svou hru ukrývat před svým nejbližším okolím, lže o tom, kam jde, co dělá, jezdí hrát do jiného města. Někdy se objevuje až schizofrenní chování. Gambler vede dvojí život. Ten oficiální, s rodinou, a pak ten tajný, kde si žije ve svých fantaziích nebo hraje.“ (zdroj: https://www.vitalia.cz/clanky/gambler-vede-dvoji-zivot/)

Výhernost automatů

Přetvářka, lži a výmluvy jsou ale jen jednou mincí závislosti na automatech. Mnohem problematičtější je fakt, že hazardní hry jsou úzce spjaty také s penězi. Patologičtí hráči zpočátku investují všechny své volné finanční prostředky do automatů. Postupně si ale na hru začínají peníze půjčovat a propadají se do dluhů. V mnoha případech pak peníze začnou krást nebo se účastní na dalších typech kriminálních činností, aby peníze na hru získali.

Závislost ovlivňuje také sociální život gamblera. Díky tomu, že své rodině, blízkým a přátelům neustále lže nebo se přetvařuje, podstatně to narušuje jeho sociální vazby. Svým blízkým se odcizuje, protože se jeho mysl neustále zaměstnává myšlenkami na hru, způsobům, jak na ni sehnat peníze nebo se věnuje samotné hře. Závislí na automatech se projevují dvěma způsoby. Buď jsou uzavření sami do sebe, protože mají (často i oprávněný) pocit, že jim nikdo nerozumí, nebo jsou naopak hyperaktivní a snaží se svým blízkým vynahradit to, co u nich zanedbali.

Symptomy závislosti na hazardních hrách

Ať už je člověk závislý na čemkoli, obvykle bývá velmi schopný svou závislost skrývat. Blízcí a lidé v okolí gamblera často nemají dlouhé měsíce i roky o jeho problému žádné ponětí. Zvláště s rozvojem možnosti hry hazardních her na internetu. U každého závislého se ale objevují jisté příznaky, které se samozřejmě mohou ale individuálně lišit.

  • snížená míra zájmu o rodinu, kamarády, kolegy
  • apatie, uzavírání se do sebe nebo naopak hyperaktivita
  • změny nálady, nesoustředění, nespavost
  • podezřelé finanční transakce a lhaní o výdajích
  • dluhy, půjčky a zastavování majetku
  • zameškání školy nebo absence v zaměstnání
  • ztráty a mizení hodnotných věcí, šperků nebo peněz
  • lhaní o stráveném času

Jak se léčit ze závislosti na automatech?

Pokud vám v testu vyjde, že začínáte mít s hraním problém, vyplatí se nastavit si ve vašem online casinu herní limity a řídit se podle pravidel zodpovědného hraní tak, jak to určuje zákon o hazardních hrách. V případě, že podle testu máte větší problém, vyplatí se svěřit se vašim blízkým nebo vyhledat odbornou pomoc.

1. Samoléčba závislosti na automatech

Pokud máte pocit, že nad hrou ztrácíte kontrolu, nebo vám v dotazníku na závislost na hazardních hrách nevyšly zrovna dobré výsledky, je nejlepší cestou prevence. Jednoduše přestaňte hrát a snažte se pokušení odolat. To se sice snadněji řekne, než udělá, ale na internetu existuje řada motivačních videí, která vám s bojem se závislostí mohou pomoci. Velmi inspirativní je video, #howtostopgambling, kde se dozvíte, že zbavit se závislosti není jen o odstranění symptomů, ale o nalezení kořenů závislosti.

U závislostí, zvláště těch těžších, ale platí, že ani sebesilnější vůle, knihy, články na internetu a motivační videa nemohou pomoci a je potřeba vyhledat profesionální pomoc. Jak už bylo řečeno na začátku tohoto článku, závislost je nemoc a není potřeba se za ni stydět, jen je nutné ji začít co nejdříve léčit.

2. Profesionální pomoc a organizace na léčbu závislosti

Zbavit se závislosti na čemkoli je velmi těžké a jen málokdo to zvládne bez pomoci. V případě, že selžou všechny vaše pokusy zvládnout závislost svými vlastními silami nebo za pomoci blízkých a přátel, vyplatí se vyhledat odbornou pomoc. Ta se doporučuje u všech a zvláště u hráčů, kterým se podařilo na chvíli abstinovat, ale nakonec se ke své závislosti vrátili. Právě tito lidé mají největší sklon ke ztrátě motivace a k prohlubování závislosti.

Důležité si je uvědomit, že závislost neohrožuje jen samotného hráče po fyzické, psychické a finanční stránce, ale ovlivňuje také jeho blízké a okolí. Profesionální pomoc je pak často jedinou možností, jak vykročit ze začarovaného kruhu ven. V České republice existuje mnoho psychiatrů, psychologů, adiktologických poraden a specializovaných center, která nabízejí často bezplatnou a anonymní pomoc lidem se závislostmi, včetně závislosti na hazardních hrách.

Pokud máte pocit, že se vám hraní začíná vymykat z rukou nebo vám vyšly špatné výsledky v testu na gambling, připravili jsme pro vás seznam organizací a center, na která se můžete obrátit.

Téměř v každém větším českém městě najdete poradnu, organizaci nebo odborníka, který vám s léčbou závislosti na hazardu pomůže. S řadou z nich můžete konzultovat i online a na dálku. Na řešení závislosti nikdy není pozdě a pomoc je na dosah ruky.

Tři fáze léčby závislosti na automatech

Podle odborníků na adiktologii má léčba závislosti na automatech tři fáze stádia uzdravování:

  1. Vlastní uvědomění

Gambler si musí sám uvědomit, že má problém, a hlavně mít vůli ho aktivně řešit. V této fázi je nutné se svěřit rodině, blízkým, přátelům nebo vyhledat odbornou pomoc odborníka. Tito lidé mohou pomoci závislému, aby opustil svět fantazie a řešil problémy, které si hrou kompenzoval. Velmi často je také v této fázi nutné vytvořit určitou každodenní rutinu a případně si vytvořit plán na splácení dluhů.

  1. První krůčky

Ve stadiu takzvaného znovuvytvoření musí gambler striktně dodržovat to, co se vytyčil během první fáze. Je potřeba si najít cestu zpět k rodině a přátelům, věnovat se svým zájmům a znovu získat důvěru lidí, kteří byli gamblerovým chováním zasaženi. Každý den by měl probíhat podle předem stanoveného plánu, kdy aktivitu by měl střídat odpočinek a relax. Doporučuje se, aby patologický hráč u sebe nikdy neměl větší obnos peněz a splácel dluhy podle splátkového kalendáře.

  1. Návrat do reality

V posledním stádiu léčby nejsou myšlenky na hru automatů nebo jiných hazardních her natolik nutkavé. U gamblera se objevuje lepší psychická pohoda, která se často zrcadlí i v lepším zdravotním stavu. Bývalý hráč je optimističtější a deprese ustupují. Délka léčby je velmi individuální, ale obvykle se uvádí, že každá fáze trvá zhruba jeden rok. V případě, že nezafunguje ambulantní léčba a psychoterapie, je nutné podstoupit ústavní léčbu.

Q&A – Často kladené dotazy k léčbě závislosti

Jak vzniká závislost na hazardu?

Vznik závislosti ovlivňuje mnoho faktorů, z nichž řada pramení z poruch osobnosti, depresivních stavů, psychických problémů nebo posttraumatických psychických poruch. Jedná se o patologický stav, který je považovaný za závažné onemocnění.

Jak poznám, že jsem závislý na hazardních hrách?

Nejjednodušší způsob je udělat si anonymní internetový test nebo rovnou navštívit odborníka na závislosti. Závislost na gamblingu má několik průvodních jevů, jako je zanedbávání svých povinností a sebeizolace od okolního prostředí.

Jak předcházet závislosti na automatech?

Důležité je hrát pouze pro zábavu a vzrušení ze hry, ne pro peníze a rychlý zisk. Vyplatí se také hrát v licencovaných hernách, ve kterých si musíte při registraci nastavit sebeomezující limity.

Jak se zbavit závislosti na automatech

Závislost je nemoc, kterou se jen velmi těžko lze zbavit vlastní vůlí. Při prvních symptomech závislosti je nutné hraní okamžitě zanechat a nepokračovat v něm. V pokročilejších případech je nutné vyhledat odbornou pomoc. Kontakty naleznete na konci článku.

Doporučené články

Největší výhra na automatech na světě = 39,7 miliiard dollarů 💵!

Největší výhra na automatech na světě = 39,7 miliiard dollarů 💵!

Historie Offline automaty Příběhy výherců Zajímavosti

Jackpot! To je slovo, které chce slyšet každý, kdo hraje výherní automaty. Je to šustivý zvuk peněz, který okamžitě mění život šťastného výherce. Největší jackpot, který kdy byl vyhrán na výherním automatu, vyhrál 25letý softwarový inženýr z Los Angeles, který v roce 2003 vyhrál úžasných 39,7 milionu dolarů na výherním automatu Megabucks.