Nový zákon o hazardních hrách 2021: Co přináší hráčům v kamenných i online casinech?

Pavel Nový  · 

V minulosti byla situace na trhu s hazardními hrami pro hráče i provozovatele kamenných a online casin poměrně nepřehledná. K určitému nastavení platných podmínek a pravidel došlo v roce 2017, kdy vešel v platnost takzvaný loterijní zákon. Ten upravoval například zdanění casin, nastavil pravidla pro zodpovědné hraní nebo umožnil vstup na český trh i zahraničním provozovatelům. Jaká je v současnosti aktuální situace na poli sázkových kancelář a heren a kde hrát hazardní hry v online casinech v roce 2021?

Nový zákon o hazardních hrách 2021: Co přináší hráčům v kamenných i online casinech?

Co přinesla novela nového zákona o hazardních hrách?

Provozovatelé hazardních her se musí v České republice řídit zákonem č. 186/2016 Sb. o hazardních hrách, kterému se zkráceně říká loterijní zákon. Jeho novelu prosadila vláda v roce 2016, kdy ho většina senátorů schválila a zákon vešel v platnost 1. 1. 2017. Tím účinně nahradil poměrně chaotický a těžko interpretovatelný zákon z roku 1990.

základním ustanovení zákona č.186/2016 Sb. se dočtete, že:

„Tento zákon upravuje hazardní hry a jejich druhy, podmínky jejich provozování, opatření pro zodpovědné hraní a působnost správních orgánů v oblasti provozování hazardních her.“ 

Mezi hazardní hry patří:

 • loterie
 • kursová sázka
 • totalizátorová hra
 • bingo
 • technická hra
 • živá hra
 • tombola
 • turnaj malého rozsahu

Pokud vás zajímá kompletní znění, podívejte se na všechny podrobnosti k zákonu o hazardních hrách.

1. Změny v novém loterijním zákoně

Veškeré změny, které novela loterijního a hazardního zákona přinesla, se týkají provozovatelů kamenných casin, online casin i samotných hráčů a všechny platí i v roce 2021. Změn proběhla celá řada. Podívejte se, co se změnilo.

2. Daň z hazardních her

Pro poskytovatele hazardních her se změnily i zákon o dani z hazardních her. Příjmy kamenných a online casin i heren jsou zdaněny ve dvou režimech – technické hry podléhají dani 35 % a ostatní hry 23 %. V minulosti šly finanční prostředky získané od casin na konto Českého olympijského výboru. Nově bude sport dotovaný ze státního rozpočtu.

3. Rejstřík hráčů (fyzických osob)

Podle novely zákona o hazardních hrách musí být všichni hráči registrovaní v evidenci hráčů na Ministerstvu financí. Navíc vznikne Rejstřík vyloučených osob (RVO), který je přístupný veřejnosti i provozovatelům a kde jsou informace o osobách, které byly vyloučeny z účasti na hazardních hrách. Typicky se jedná o lidi v hmotné nouzi, kteří pobírají od státu hmotné dávky, lidé, kterým byla účast na hazardních hrách zakázána soudně, jsou v insolvenci nebo nejsou zletilí. Jedná se o jednu z restrikcí, která má posílit zodpovědné hraní.

4. Omezení sázek a maximálních možných výher

Dalším limitujícím opatřením s ohledem na zodpovědné hraní je omezení maximálních sázek a výher. V kamenných hernách si tak můžete vsadit maximálně 100 korun a v kamenných a online casinech maximálně 1 000 korun. Nejvyšší možná výhra, které lze získat z jedné hry, činí 500 000 korun.

5. Vstup zahraničních heren na český trh

Nový zákon o hazardních hrách nově umožňuje provozovat hazardní hry i zahraničním provozovatelům pod podmínkou, že získají v České republice licenci. Casina a sázkové kanceláře pak podléhají povinnosti své příjmy danit a vyhovět všem regulacím. Kromě toho budou muset mít webové stránky lokalizované do českého jazyka a mít je umístěné na serveru v rámci Evropské unie. V případě nesplnění těchto podmínek může být jejich web zablokován.

Konec heren bez licence

S novým loterijním zákonem 2021 definitivně odzvonilo všem provozovatelům hazardních her, kteří nemají licencovanou provozovnu. Toto opatření se týká především restaurací, hospod a barů, které měly jako doplňkovou službu pár her. Podle odhadů Ministerstva financí muselo kvůli zpřísněným podmínkám pro provozování hazardních her ukončit svoji činnost více než 7 000 provozovatelů.

Podívejte se na licencované herny v České republice. 

Všem online i kamenným hernám bez licence může Ministerstvo financí zablokovat webové stránky, zavřít provozovnu a zmrazit veškeré finance. S porušením loterijního zákona jsou pak také spojené vysoké finanční sankce. V rámci zodpovědného hraní nesmí kamenné herny podávat alkohol zdarma a mít otevřeno non-stop.

S hazrdním zákonem je možnost získat bonusy zdarma

Nový loterijní zákon ale není jen o restrikcích. V rámci něho bylo umožněno online casinum poskytovat hráčům nejrůznější bonusy. U všech licencovaných casin můžou v současnosti hráči získat bonus za registraci a za první vklad. Všechna casina tak nabízejí nejrůznější trvalé i dočasné promoakce a pořádají turnaje a soutěže, ve kterých si můžou hráči přilepšit bonusovými penězi do hry, otočeními zdarma a dalšími výhodami. V online světě najdete v roce 2021 pět českých a licencovaných provozovatelů, kteří nabízejí bonusy v následující výši:

Pokud váháte, jaké online casino by pro vás bylo nejvhodnější a nejlépe vyhovovalo vašemu stylu hry, přečtěte si podrobné recenze casin, které pro stránky Automaty zdarma online vytvořili zkušení hráči a znalci hazardních her.

Pozor na tombolu

Nový loterijní zákon ve většině případů pro provozovatele hazardních a sázkových kanceláří pravidla zpřísnil. U tomboly je tomu ale naopak. Dříve nesměla jistina tomboly překročit 50 000 korun. V opačném případě bylo nutné pořádání tomboly nahlásit na Ministerstvo financí, požádat o povolení nejen MF ale také obec, kde se tombola odehrávala, a slosování muselo proběhnout za účasti notáře. V současné době platí stejné podmínky, jen se jistina tomboly zvýšila na 100 000 korun. Daň z výnosu tomboly je pak stejná jako u technických her, tedy 35 %.

Jak získat licenci na provozování hazardních her

Aby mohl provozovatel hazardních her získat licenci pro provozování casina, herny nebo sázkové kanceláře, musí splnit několik podmínek. Kamenné provozovny to mají v tomto ohledu snadnější, protože je tam hráč osobně přítomný, takže se dá jeho identita, věk, výše vkladu a další podmínky snadno a okamžitě ověřit. Online prostředí je do jisté míry anonymní a tak musí online poskytovatelé hazardních her nastavit přísnější podmínky, než umožní hráči na jejich platformě hrát, a zároveň sami splnit určitá kritéria.

Bez povolení k provozování her není nikdo oprávněn nabízet jakoukoli hazardní hru za peníze. Licenci v České republice uděluje Ministerstvo financí a tato licence je zárukou, že provozovatel je bezúhonný, není zapojený do žádné nelegální činnosti, nemá žádné dluhy a celkově je důvěryhodný. Pro hráče je licence casina zárukou, že jejich osobní údaje jsou v bezpečí, všechny finanční transakce jsou zabezpečené a v případě výhry dojde skutečně k její výplatě.

Vzhledem k tomu, jak náročným procesem musí poskytovatel projít, aby získal licenci na poskytování hazardních her, je jen logické, že klade určité požadavky i na hráče. Tyto nároky jsou na hráče kladené především proto, aby bylo možné dodržet všechny legislativní předpisy a zákony.

Pro plnohodnotnou registraci do online casina je tak nutné projít několika kroky:

 • zadání osobních údajů – obvykle titul, jméno, příjmení, datum narození, adresa, e-mail a telefonní číslo
 • ověření osobních údajů – proklikem na ověřovací e-mail nebo zadáním ověřovacího SMS kódu potvrdíte, že jste to skutečně vy
 • souhlas s podmínkami casina (potvrzení dospělosti, zpracování osobních údajů, porozumění podmínkám hry a bonusů)
 • ověření identity (osobně na pobočce nebo prostřednictvím volby platební metody)
 • ověření platební metody (lze pouze u vybraných bank)
 • nastavení herních limitů

Často kladené dotazy k hazardnímu zákonu

1️⃣ Co je to loterijní zákon?

Zákon č.186/2016 Sb. ve svém znění říká, že: „Tento zákon upravuje hazardní hry a jejich druhy, podmínky jejich provozování, opatření pro zodpovědné hraní a působnost správních orgánů v oblasti provozování hazardních her.“ Kompletní informace nalezente u nás na webu.

2️⃣ Co se počítá jako hazardní hra?

Hazardní hry se obvykle hrají za peníze nebo jejich ekvivalent a výsledek závisí převážně na náhodě. Podle českých zákonů se mezi hazardní hry řadí loterie, kurzové sázky, totalizátorové hry, bingo, technické hry, živé hry, tombola a turnaje malého rozsahu.

3️⃣ Jaká jsou legální online casina v ČR?

Na českém trhu najdete zatím pouze pár online casin s platnou licencí pro provozování hazardních her. Kompletní seznam povolených heren s jedinečnými bonusy za registraci naleznete u nás na webu.

4️⃣ Jak hrát v online casinu?

Pro registraci do online casina je nutné splnit několik podmínek – vyplnit registrační formulář, potvrdit a ověřit svoji identitu, zvolit platební metodu, vybrat si vstupní bonus a nastavit si herní limity.

Doporučené články

Velké srovnání – výhody a nevýhody online casin a kamenných heren

Velké srovnání – výhody a nevýhody online casin a kamenných heren

Offline automaty Rady pro hráče Zajímavosti

Svět hazardní her a casin dynamicky reaguje na požadavky hráčů, technologický vývoj i regulace a zákony, které provozování hazardních her ovlivňují. Hra rulety, blackjacku, kostek, pokeru a automatů už dávno není spojená s cestou do kamenného casina. V současné době mají hráči všechny hry na dosah ruky jedním kliknutí na mobilu, tabletu nebo počítači, a to kdekoli a kdykoli. Jaký je rozdíl mezi návštěvou kamenného casina nebo virtuálním hraním v online casinu? Tým recenzentů webu Automaty zdarma pro vás připravil velké srovnání.

Jak se zbavit závislosti na automatech a vyléčit se z gamblerství

Jak se zbavit závislosti na automatech a vyléčit se z gamblerství

Rady pro hráče

Na stránkách každého online casina najdete varování, že účast na hazardních hrách může způsobit závislost, a rozhodně se nejedná o bezpředmětnou informaci. Jakkoli jsou hazardní hry, jako jsou automaty, blackjack, ruleta, poker, kostky a mnoho dalších, určené primárně pro zábavu a vzrušení při čekání na výhru, mnoho lidí si na hře vypěstuje závislost. Ta má pak stejně negativní vliv na osobní a profesní život, jako závislost na drogách nebo alkoholu. Podle statistik organizací, které pomáhají lidem zbavit se závislosti, je zasaženo 5 % populace. Jak poznat závislost na automatech u sebe i u našich blízkých a jak se jí zbavit? Poradíme vám, jak na to.