Nový zákon o hazardních hrách 2021: Co přináší hráčům v kamenných i online casinech?

Pavel Nový  · 

V minulosti byla situace na trhu s hazardními hrami pro hráče i provozovatele kamenných a online casin poměrně nepřehledná. K určitému nastavení platných podmínek a pravidel došlo v roce 2017, kdy vešel v platnost takzvaný loterijní zákon. Ten upravoval například zdanění casin, nastavil pravidla pro zodpovědné hraní nebo umožnil vstup na český trh i zahraničním provozovatelům. Jaká je v současnosti aktuální situace na poli sázkových kancelář a heren a kde hrát hazardní hry v online casinech v roce 2021?

Nový zákon o hazardních hrách 2021: Co přináší hráčům v kamenných i online casinech?

Co přinesla novela nového zákona o hazardních hrách?

Provozovatelé hazardních her se musí v České republice řídit zákonem č. 186/2016 Sb. o hazardních hrách, kterému se zkráceně říká loterijní zákon. Jeho novelu prosadila vláda v roce 2016, kdy ho většina senátorů schválila a zákon vešel v platnost 1. 1. 2017. Tím účinně nahradil poměrně chaotický a těžko interpretovatelný zákon z roku 1990.

základním ustanovení zákona č.186/2016 Sb. se dočtete, že:

„Tento zákon upravuje hazardní hry a jejich druhy, podmínky jejich provozování, opatření pro zodpovědné hraní a působnost správních orgánů v oblasti provozování hazardních her.“ 

Mezi hazardní hry patří:

 • loterie
 • kursová sázka
 • totalizátorová hra
 • bingo
 • technická hra
 • živá hra
 • tombola
 • turnaj malého rozsahu

Pokud vás zajímá kompletní znění, podívejte se na všechny podrobnosti k zákonu o hazardních hrách.

1. Změny v novém loterijním zákoně

Veškeré změny, které novela loterijního a hazardního zákona přinesla, se týkají provozovatelů kamenných casin, online casin i samotných hráčů a všechny platí i v roce 2021. Změn proběhla celá řada. Podívejte se, co se změnilo.

2. Daň z hazardních her

Pro poskytovatele hazardních her se změnily i zákon o dani z hazardních her. Příjmy kamenných a online casin i heren jsou zdaněny ve dvou režimech – technické hry podléhají dani 35 % a ostatní hry 23 %. V minulosti šly finanční prostředky získané od casin na konto Českého olympijského výboru. Nově bude sport dotovaný ze státního rozpočtu.

3. Rejstřík hráčů (fyzických osob)

Podle novely zákona o hazardních hrách musí být všichni hráči registrovaní v evidenci hráčů na Ministerstvu financí. Navíc vznikne Rejstřík vyloučených osob (RVO), který je přístupný veřejnosti i provozovatelům a kde jsou informace o osobách, které byly vyloučeny z účasti na hazardních hrách. Typicky se jedná o lidi v hmotné nouzi, kteří pobírají od státu hmotné dávky, lidé, kterým byla účast na hazardních hrách zakázána soudně, jsou v insolvenci nebo nejsou zletilí. Jedná se o jednu z restrikcí, která má posílit zodpovědné hraní.

4. Omezení sázek a maximálních možných výher

Dalším limitujícím opatřením s ohledem na zodpovědné hraní je omezení maximálních sázek a výher. V kamenných hernách si tak můžete vsadit maximálně 100 korun a v kamenných a online casinech maximálně 1 000 korun. Nejvyšší možná výhra, které lze získat z jedné hry, činí 500 000 korun.

5. Vstup zahraničních heren na český trh

Nový zákon o hazardních hrách nově umožňuje provozovat hazardní hry i zahraničním provozovatelům pod podmínkou, že získají v České republice licenci. Casina a sázkové kanceláře pak podléhají povinnosti své příjmy danit a vyhovět všem regulacím. Kromě toho budou muset mít webové stránky lokalizované do českého jazyka a mít je umístěné na serveru v rámci Evropské unie. V případě nesplnění těchto podmínek může být jejich web zablokován.

Konec heren bez licence

S novým loterijním zákonem 2021 definitivně odzvonilo všem provozovatelům hazardních her, kteří nemají licencovanou provozovnu. Toto opatření se týká především restaurací, hospod a barů, které měly jako doplňkovou službu pár her. Podle odhadů Ministerstva financí muselo kvůli zpřísněným podmínkám pro provozování hazardních her ukončit svoji činnost více než 7 000 provozovatelů.

Podívejte se na licencované herny v České republice. 

Všem online i kamenným hernám bez licence může Ministerstvo financí zablokovat webové stránky, zavřít provozovnu a zmrazit veškeré finance. S porušením loterijního zákona jsou pak také spojené vysoké finanční sankce. V rámci zodpovědného hraní nesmí kamenné herny podávat alkohol zdarma a mít otevřeno non-stop.

S hazrdním zákonem je možnost získat bonusy zdarma

Nový loterijní zákon ale není jen o restrikcích. V rámci něho bylo umožněno online casinum poskytovat hráčům nejrůznější bonusy. U všech licencovaných casin můžou v současnosti hráči získat bonus za registraci a za první vklad. Všechna casina tak nabízejí nejrůznější trvalé i dočasné promoakce a pořádají turnaje a soutěže, ve kterých si můžou hráči přilepšit bonusovými penězi do hry, otočeními zdarma a dalšími výhodami. V online světě najdete v roce 2021 pět českých a licencovaných provozovatelů, kteří nabízejí bonusy v následující výši:

Pokud váháte, jaké online casino by pro vás bylo nejvhodnější a nejlépe vyhovovalo vašemu stylu hry, přečtěte si podrobné recenze casin, které pro stránky Automaty zdarma online vytvořili zkušení hráči a znalci hazardních her.

Pozor na tombolu

Nový loterijní zákon ve většině případů pro provozovatele hazardních a sázkových kanceláří pravidla zpřísnil. U tomboly je tomu ale naopak. Dříve nesměla jistina tomboly překročit 50 000 korun. V opačném případě bylo nutné pořádání tomboly nahlásit na Ministerstvo financí, požádat o povolení nejen MF ale také obec, kde se tombola odehrávala, a slosování muselo proběhnout za účasti notáře. V současné době platí stejné podmínky, jen se jistina tomboly zvýšila na 100 000 korun. Daň z výnosu tomboly je pak stejná jako u technických her, tedy 35 %.

Jak získat licenci na provozování hazardních her

Aby mohl provozovatel hazardních her získat licenci pro provozování casina, herny nebo sázkové kanceláře, musí splnit několik podmínek. Kamenné provozovny to mají v tomto ohledu snadnější, protože je tam hráč osobně přítomný, takže se dá jeho identita, věk, výše vkladu a další podmínky snadno a okamžitě ověřit. Online prostředí je do jisté míry anonymní a tak musí online poskytovatelé hazardních her nastavit přísnější podmínky, než umožní hráči na jejich platformě hrát, a zároveň sami splnit určitá kritéria.

Bez povolení k provozování her není nikdo oprávněn nabízet jakoukoli hazardní hru za peníze. Licenci v České republice uděluje Ministerstvo financí a tato licence je zárukou, že provozovatel je bezúhonný, není zapojený do žádné nelegální činnosti, nemá žádné dluhy a celkově je důvěryhodný. Pro hráče je licence casina zárukou, že jejich osobní údaje jsou v bezpečí, všechny finanční transakce jsou zabezpečené a v případě výhry dojde skutečně k její výplatě.

Vzhledem k tomu, jak náročným procesem musí poskytovatel projít, aby získal licenci na poskytování hazardních her, je jen logické, že klade určité požadavky i na hráče. Tyto nároky jsou na hráče kladené především proto, aby bylo možné dodržet všechny legislativní předpisy a zákony.

Pro plnohodnotnou registraci do online casina je tak nutné projít několika kroky:

 • zadání osobních údajů – obvykle titul, jméno, příjmení, datum narození, adresa, e-mail a telefonní číslo
 • ověření osobních údajů – proklikem na ověřovací e-mail nebo zadáním ověřovacího SMS kódu potvrdíte, že jste to skutečně vy
 • souhlas s podmínkami casina (potvrzení dospělosti, zpracování osobních údajů, porozumění podmínkám hry a bonusů)
 • ověření identity (osobně na pobočce nebo prostřednictvím volby platební metody)
 • ověření platební metody (lze pouze u vybraných bank)
 • nastavení herních limitů

Často kladené dotazy k hazardnímu zákonu

1️⃣ Co je to loterijní zákon?

Zákon č.186/2016 Sb. ve svém znění říká, že: „Tento zákon upravuje hazardní hry a jejich druhy, podmínky jejich provozování, opatření pro zodpovědné hraní a působnost správních orgánů v oblasti provozování hazardních her.“ Kompletní informace nalezente u nás na webu.

2️⃣ Co se počítá jako hazardní hra?

Hazardní hry se obvykle hrají za peníze nebo jejich ekvivalent a výsledek závisí převážně na náhodě. Podle českých zákonů se mezi hazardní hry řadí loterie, kurzové sázky, totalizátorové hry, bingo, technické hry, živé hry, tombola a turnaje malého rozsahu.

3️⃣ Jaká jsou legální online casina v ČR?

Na českém trhu najdete zatím pouze pár online casin s platnou licencí pro provozování hazardních her. Kompletní seznam povolených heren s jedinečnými bonusy za registraci naleznete u nás na webu.

4️⃣ Jak hrát v online casinu?

Pro registraci do online casina je nutné splnit několik podmínek – vyplnit registrační formulář, potvrdit a ověřit svoji identitu, zvolit platební metodu, vybrat si vstupní bonus a nastavit si herní limity.

Doporučené články

Největší výhra na automatech na světě = 39,7 miliiard dollarů 💵!

Největší výhra na automatech na světě = 39,7 miliiard dollarů 💵!

Historie Offline automaty Příběhy výherců Zajímavosti

Jackpot! To je slovo, které chce slyšet každý, kdo hraje výherní automaty. Je to šustivý zvuk peněz, který okamžitě mění život šťastného výherce. Největší jackpot, který kdy byl vyhrán na výherním automatu, vyhrál 25letý softwarový inženýr z Los Angeles, který v roce 2003 vyhrál úžasných 39,7 milionu dolarů na výherním automatu Megabucks.