Výhernost automatů aneb zjistěte, u kterých automatů máte nejvyšší šanci na výhru

Pavel Nový  · 
Výhernost automatů aneb zjistěte, u kterých automatů máte nejvyšší šanci na výhru

Nejprve něco málo k podstatě fungování výherních automatů. V první řadě je potřeba si uvědomit, že se jedná o matematiku, respektive princip pravděpodobnosti.

Vaši šanci na výhru tak v žádném případě neovlivní postavení měsíce nebo podobné jevy. Rozhodně také neplatí konspirační teorie o tom, že casino určitým způsobem ovlivňuje možnost výhry daného hráče. Hraní je prostě výlučně záležitostí pouhého štěstí.

Co je to návratnost, výhernost nebo výplatnost automatu

Výhernost automatu (RTP – Return To Player) je nastavena už vývojářem a je zcela běžné, že stejné automaty ji mají v různých casinech odlišnou. Vy máte také možnost se ji dozvědět. Měla by totiž být uvedena v pravidlech, a to v procentech.

Pohybuje se vesměs mezi 75 a 99 %. Průměrná hranice pak bývá zhruba okolo 96 % u online automatů a 85-90% u offline automatů. Klasickým reprezentantem z horní hranice spektra je především automat Mega Joker, jeho výplatnost dosahuje hodnoty právě jmenovaných 99 %.

A co to vlastně přesně znamená? Velmi zjednodušeně řečeno tedy tento ukazatel říká, kolik ze vsazené částky získají hráči nazpět. Představte si, že 100 hráčů vloží do automatu celkem 20.000 korun a nic nevyberou. Při návratnosti 90% (devět desetin) je k výhře připraveno 18.000 korun, buď pro jednoho, nebo pro více dalších hráčů.

Co znamená frekvence, nebo-li volatilita

Návratnost ale není ten jediný důležitý atribut. Ruku v ruce s výplatností jde také frekvence (volatilita). Ta, převedeno do srozumitelné řeči, udává procentuálně počet otočení, která budou výherní. Znamená to tedy, že vysoká frekvence a současně nízká návratnost vám přihraje spíše nižší částky, ale častěji. Naopak při nižší frekvenci můžete vyhrát najednou i větší sumu, nicméně musíte odehrát více toček.

Jaký automat si vybrat

Optimální tedy je, aby byly vysoko oba tyto ukazatele. Pochopitelně je ale potřeba počítat s tím, že tak konstruovaný automat by byl značně nevýhodný pro provozovatele, takže se s ním nesetkáte. Proto je potřeba hledat takový, kde budou obě hodnoty vybalancované tak, aby vyhovovaly vašemu vkusu – každý hráč má rád něco jiného. Pro hráče v našich končinách je nejlepší nižší frekvence výher, ale vysoká návratnost. Příkladem těchto automatů je většina her od Novomatic a Kajot.

Na toto téma připravujeme ještě další články, zůstaňte s námi!

Doporučené články

Největší výhra na automatech na světě = 39,7 miliiard dollarů 💵!

Největší výhra na automatech na světě = 39,7 miliiard dollarů 💵!

Historie Offline automaty Příběhy výherců Zajímavosti

Jackpot! To je slovo, které chce slyšet každý, kdo hraje výherní automaty. Je to šustivý zvuk peněz, který okamžitě mění život šťastného výherce. Největší jackpot, který kdy byl vyhrán na výherním automatu, vyhrál 25letý softwarový inženýr z Los Angeles, který v roce 2003 vyhrál úžasných 39,7 milionu dolarů na výherním automatu Megabucks.