Výhernost automatů aneb zjistěte, u kterých automatů máte nejvyšší šanci na výhru

Pavel Nový  · 
Výhernost automatů aneb zjistěte, u kterých automatů máte nejvyšší šanci na výhru

Nejprve něco málo k podstatě fungování výherních automatů. V první řadě je potřeba si uvědomit, že se jedná o matematiku, respektive princip pravděpodobnosti.

Vaši šanci na výhru tak v žádném případě neovlivní postavení měsíce nebo podobné jevy. Rozhodně také neplatí konspirační teorie o tom, že casino určitým způsobem ovlivňuje možnost výhry daného hráče. Hraní je prostě výlučně záležitostí pouhého štěstí.

Co je to návratnost, výhernost nebo výplatnost automatu

Výhernost automatu (RTP – Return To Player) je nastavena už vývojářem a je zcela běžné, že stejné automaty ji mají v různých casinech odlišnou. Vy máte také možnost se ji dozvědět. Měla by totiž být uvedena v pravidlech, a to v procentech.

Pohybuje se vesměs mezi 75 a 99 %. Průměrná hranice pak bývá zhruba okolo 96 % u online automatů a 85-90% u offline automatů. Klasickým reprezentantem z horní hranice spektra je především automat Mega Joker, jeho výplatnost dosahuje hodnoty právě jmenovaných 99 %.

A co to vlastně přesně znamená? Velmi zjednodušeně řečeno tedy tento ukazatel říká, kolik ze vsazené částky získají hráči nazpět. Představte si, že 100 hráčů vloží do automatu celkem 20.000 korun a nic nevyberou. Při návratnosti 90% (devět desetin) je k výhře připraveno 18.000 korun, buď pro jednoho, nebo pro více dalších hráčů.

Co znamená frekvence, nebo-li volatilita

Návratnost ale není ten jediný důležitý atribut. Ruku v ruce s výplatností jde také frekvence (volatilita). Ta, převedeno do srozumitelné řeči, udává procentuálně počet otočení, která budou výherní. Znamená to tedy, že vysoká frekvence a současně nízká návratnost vám přihraje spíše nižší částky, ale častěji. Naopak při nižší frekvenci můžete vyhrát najednou i větší sumu, nicméně musíte odehrát více toček.

Jaký automat si vybrat

Optimální tedy je, aby byly vysoko oba tyto ukazatele. Pochopitelně je ale potřeba počítat s tím, že tak konstruovaný automat by byl značně nevýhodný pro provozovatele, takže se s ním nesetkáte. Proto je potřeba hledat takový, kde budou obě hodnoty vybalancované tak, aby vyhovovaly vašemu vkusu – každý hráč má rád něco jiného. Pro hráče v našich končinách je nejlepší nižší frekvence výher, ale vysoká návratnost. Příkladem těchto automatů je většina her od Novomatic a Kajot.

Na toto téma připravujeme ještě další články, zůstaňte s námi!

Další doporučené články