Provozovatelé sázkových kanceláří se bouří, Ministerstvo financí nestíhá
Českého trhu s hazardními hrami se naplno dotkly změny související s novým loterijním zákonem. Jde o nejvýraznější proměnu v posledních pětadvaceti letech. Kdo chce teď pokračovat legálně ve své činnosti, potřebuje pro ni licenci. To je ovšem problém. Řada společností už si o povolení oficiálně zažádala, a to s dostatečným předstihem.
Online casina stále bez licence
Ministerstvo ovšem ještě vydávat casino licence nezačalo, podle posledních zpráv by se tak mělo snad stát v březnu. Eviduje přitom celkem hned dvacet žadatelů o ně. Kterým se z pochopitelných důvodů nikterak nelíbí průtahy při vyřizování potřebného oprávnění. Ministerstvo se však ústy náměstka ministra financí v médiích vůči výtkám ohradilo. Jednak s argumentem, že nebylo v plánu, aby všechny sázkové kanceláře, které na našem území budou chtít pokračovat, mohly tak učinit již od okamžiku, kdy vstoupí v platnost nová právní úprava. A jednak také vinu klade i samotným společnostem, jelikož stále čeká na doložení potřebných příloh.
Celá situace se mimo to netýká pouze těch pocházejících ze zahraničí. Domácí trojice Tipsport, Fortuna, Sazka rovněž prozatím nemůže na tuzemském trhu odstartovat.
Nový zákon s sebou nese i další komplikace
Zpoždění bude mít i kontrolní systém, který by měl znemožnit hazard například těm osobám, které pobírají sociální dávky. Přestože první odhady byly optimističtější, podle současných předpokladů to vypadá, že se v praxi tento mechanismus uplatní až od příštího roku.
A vrásky na čele přidělává zahraničním poskytovatelům hazardních her ještě jiný požadavek v novém zákoně zakotvený. Ten totiž vyžaduje, aby byli sázející zaregistrovaní. Což je problematické zejména pro ty společnosti, které na českém území neprovozují kamennou pobočku. Registrace hráče by měla proběhnout osobně, přitom však povinnost mít kamennou provozovnu nikde explicitně stanovena není. Jde tak o další důvod, proč se vstup některých subjektů na český trh komplikuje a zdržuje.