Hazard v Macau

Pavel Nový  · 
Hazard v Macau

Macao je Mekkou hazardních hráčů. Celosvětové prvenství v hazardu drží od roku 2007, kdy se Macao dostalo před Las Vegas. Nevelký poloostrov ležící na jihočínském pobřeží aktuálně vynáší majitelům tamních kasin ročně více peněz, než zvládnou vydělat Atlantic City a Las Vegas dohromady.

K pochopení, jak se Macao probojovalo na první příčku mezi hazardními městy, je nutné prozkoumat historii této výrazné oblasti o rozloze pouhých 30 kilometrů čtverečních.

Historie

Roku 1557 si Portugalsko pronajalo neobydlený poloostrov, který byl jako stvořený k obchodním aktivitám. Portugalci založili kolonii a vydělávali na dovážení čínských produktů do Portugalska a umožnili obchodní proud mezi Japonskem a Čínou.

Číňané, přicházející na poloostrov za prací a bez možnosti jiné zábavy, položili základy k vytvoření prvních hazardních domů.

Macao

Mezi lety 1839 a 1842 ekonomickou situací Číny otřásla První opiová válka. Hong Kong byl donucen vzdát se Británii a díky novým dohodám otevřel přístavy pro obchod s celým světem. Do té doby Čína neuzavírala žádné obchodní dohody mimo své území, přístav v Macau byl výjimkou.

Portugalsko využilo situace a silou donutilo čínskou vládu vzdát se kontroly nad Macaem roku 1887, a tím pádem poloostrov připadl Portugalsku.

Otevření přístavů v Hong Kongu se negativně podepsalo na ekonomické situaci Macaa, které do té doby nemělo konkurenci, a navíc muselo finančně přispívat na dvě nové portugalské kolonie. Bylo třeba nalézt nový přísun peněz.

Vláda se rozhodla zasáhnout do činnosti již stovek hazardních domů a začala vydávat daně generující licence pro provozování hazardních her.

Macao

Změna ekonomického systému

V třicátých letech minulého století se portugalská vláda rozhodla nastolit monopolní systém místo dosavadního licenčního, jelikož nedokázala sledovat neustále rostoucí počet licencí.

Veškerá práva připadla monopolu, který platil daně, kontroloval veškeré hazardní hry a plnil zadání vlády.

Jeden z prvních úkolů bylo přivést do Macaa turismus a z něj pramenící finance. Pro cizince byly hazardní domy omšelé a nezajímavé, proto monopol vylepšil vzhled hazardních domů a zapracoval na novém vybavení a službách. Především nabídl zábavu a kvalitní pohostinství.

Monopol přecházel z vlastníka na vlastníka, a to až do doby, kdy byla založena Společnost turistického ruchu a zábavy (Sociedade de Turismo e Diversoes de Macau – STDM).

STDM na popud vlády zařídila řadu vylepšení, především vylepšil námořní dopravu mezi Macaem a Hong Kongem, přidal do kasin hry známé turistům ze západu. Tím se Macao stalo nejvyhledávanějším hazardním místem nejen pro Číňany, ale i pro movité západní turisty.

Geopolitická situace

Portugalsko se snažilo dvakrát předat vládu nad Macaem čínské vládě během druhé poloviny dvacátého století. A to kvůli protestům v Číně a masivní revoluci v Portugalsku, která fakticky ukončila veškerou koloniální politiku.

Čína všechny nabídky odmítla, ale bylo jasné, že Portugalsko nedokázalo nad územím vládnout. Tato situace uvolnila cestu Triádám, čínským zločineckým organizacím, které začaly navštěvovat VIP kasina a často tyto návštěvy ústily v násilí.

Čínská vláda zasáhla proti kriminalitě v devadesátých letech a roku 1999 nakonec přijala území od Portugalska.

 

Doporučené články

Největší výhra na automatech na světě = 39,7 miliiard dollarů 💵!

Největší výhra na automatech na světě = 39,7 miliiard dollarů 💵!

Historie Offline automaty Příběhy výherců Zajímavosti

Jackpot! To je slovo, které chce slyšet každý, kdo hraje výherní automaty. Je to šustivý zvuk peněz, který okamžitě mění život šťastného výherce. Největší jackpot, který kdy byl vyhrán na výherním automatu, vyhrál 25letý softwarový inženýr z Los Angeles, který v roce 2003 vyhrál úžasných 39,7 milionu dolarů na výherním automatu Megabucks.